AndroidOYUN

Android Studio APK Oluşturma

Android Studio ile uygulama yapımında ilk adımlarınız. Bu yazımız da sizlere uygulamanızın nasıl APK’ya dönüştürüleceğini anlatacağız. Şayet emilatörünüzü açamıyorsanız bu yöntem sizlere faydalı olacaktır. Bizim sizlere önerimiz emilatörden test etmeniz, çünkü; bu yöntem bizi biraz daha uğraştıracaktır. Emilatör yüksek performanslı bilgisayarlarda Android Studio ile otomatik olarak yüklenmektedir ve direkt olarak açılabilir durumdadır. Düşük performanslı bilgisayarlarda ise otomatik olarak yüklenmemektedir. Sizin emilatörü manuel olarak yüklemeniz gerekmektedir. çok düşük performanslı bilgisayarlarda ise çok yavaş açılabilir ya da hiç açılmayabilir. Siz bu tür sorunlarla karşılaşıp çok fazla beklemek istemiyorsanız uygulamanızın APK’sını oluşturup uygulamanızı o şekilde test edebilirsiniz.

İlk olarak uygulamızın tam olarak APK oluşturulup oluşturulamayacağına emin olmanız gerekiyor ve tüm kodların sorunsuz bir şekilde yazılmış olması gerekiyor. Şayet bir komut yazıp onu bağlamadıysanız uygulamanız hata verecektir. Uygulamayı yaparken doğruluğundan emin olmanız gerekiyor. Bu işlemi emilatörü açamayan bilgisayarlarda daha da emin olarak yapılması gerekiyor. Emilatörü açık olan bilgisayarlarda emilatörden test edilerek uygulamanın tam olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir fakat olmayan bilgisayarlarda APK oluşturulmadan kontrol edilmesi gerekiyor ve emin olunması gerekiyor.

Aksi taktirde verdiğiniz emek boşa gidecek demektir. Uygulamanın tekrar açılıp hatanın verildiği adresin kontrol edilmesi gerekecektir. Bu sorunlar uygulamalarda daha kolay olacaktır. Siz oyun yapıyorsanız bu kontroller daha zor olacaktır.

 

İlk aşamada uygulamamızın bittiğini düşünüp kontrollerimizi yaptıktan sonra Android Studio’da bulunan üst sekmeden “Build” butonuna tıklıyoruz ve oradan “Gerenate Signed APK” butonunu seçiyoruz.

İkinci aşamada karşımıza fotoğraftaki gibi bir pencere çıkacaktır. “Create New…” butonunu işaretleyip anahtar yolunu işaretliyoruz ve APK’mızı oluşturuyoruz. Oluşturduktan sonra “…” (üç nokta) butonuna basıyoruz ve tekrar bi yol seçmeniz gerekiyor. Bu yol uygulamanızın şifresi olacaktır.

Üçüncü aşamada karşımıza böyle bir pencere çıkacaktır. Şifremizi yazıyoruz ve oluşturuyoruz. Oluşturduktan sonra “OK” butonuna basıyoruz.

Uygulamanın şifresini oluşturacağınız yolu belirlemeniz gerekiyor. Direkt olarak uygulamanızın içine kayıt edebilirsiniz.

Devam ettikten sonra bu aşamada fotoğraftaki gibi bir pencere önünüzde belirecektir. Uygulamanızın şifrelendiğini ve oluşturulduğunu söylemektedir. “Next” tuşuna basıp devam edebilirsiniz.

Son aşamamızda APK’mız başarıyla oluşturulmuştur. Artık uyglamanız APK bir şekilde oluşturulmuştur ve test edilmeye hazır hale getirilmiştir.

 

-Uygulamayı telefonunuzun açabilmesi için Telefonunuzun ya da Tabletinizin ayarlar bölümünden “Bilinmeyen Kaynaklar” ‘ın açık olması gerekmektedir. Aksi taktirde uygulamanız açılmayacaktır.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Close
Close