AndroidOYUN

Android Studio Araba Yarışı Yapımı

Android Studio ile yeni tanışanlar ve yazılımla alakalı hiç bir bilgisi olmayanlar bu yazımızı dikkatli bir şekilde okusun. Uygulama yazarak hayallerini ve rüyalarını gerçekleştirmek isteyen insanlar günden güne çoğalmaktadır. Bunun sebebi oyunda bize verilen limitsizlik ve sonsuz yaratıcılıktır. Gerçek hayatta yapamadıklarımızı bir oyunda ya da simülasyonda gerçekleştirebiliriz ve limitleri zorlayabiliriz. Hatta ömrümüzün sonuna kadar binemeyeceğimiz otomobili bile sürme şansına sahip olabiliriz. Bunları yapabilmek için artık bir yerden başlamak gerek diye düşünüyorum.

Bu gibi oyunların tam olarak yapılış amacını yapımcının düşünmesi gerekiyor. Para kazanma odaklı mı olacak ya da tam olarak insanları eğlendirmek, boş vakitlerini geçirmek ya da beklerken oynanabilecek bir oyun mu olması gerekiyor bunun karar verilmesi gerekmektedir. Eğer para kazanma odaklı olacaksa ve insanların boş vakitlerini kullanarak bunun yapılması hedefleniyor ise tam olarak o zamana odaklı uygun bir oyun olması gerekiyor.

Gerekli bir strateji gerektirmeyen ama birazcık da limitleri zorlayabileceğimiz bir oyun yapabiliriz tam da bu sırada.Örneğin TrafficRacer gibi bir motosiklet yarış oyununa benzer bir araba yarışı yapabiliriz, hatta bu oyunu bir fikir üzerine de yazabiliriz. Para kazanma odaklı oyun olacak diye her halükarda profesyonel grafiklere sahip olmak zorunda değilsiniz. Bu tip oyunlarda şayet bir simülasyon değilse grafiklerden çok oynanışlığın ön planda tutulması gerekmektedir. Bu da tam olarak oyunu nasıl yazdığınızla alakalıdır. Giden bir araba, gaz, fren ve yön kontrol butonları. Bunu yapmak çokta zor olmasa gerek. Siz diyorsanız ki ben yeni başladım, oyun oynanabilirliği güzel olsun ama grafikler de iyi olsun diyorsanız güzel texture’lar bularak bunu oyununuza aktarabilirsiniz. Burada seçim tamamen size düşmektedir.

 

 

Oyunu tamamen pixel yapıp oynaması çok keyifli bir hale getirebilirsiniz, fakat grafikleri çok yüksek kalitede bir şekilde de yapabilirsiniz. Bu sizin emeğinize, kararlılığınıza ve azminize göre değişebilir. Burada ikisinin arasında ki farkı tam olarak sizin belirlemeniz gerekiyor. Yine bir FlappyBird örneği vermek istiyorum. Grafikler iyi değildi, ama oynanış muhteşemdi..

 

Şimdi tam olarak ne yapmak istediğimizi anladığımıza göre oyun yazmaya başlamadan önce basit bir oyun yaparak Android Studio’nun nasıl çalıştığını kodların nasıl yazıldığını artık öğrenebiliriz. Android Studio’yu açıp “New Project” kısmından yeni bir projeye başlayabiliriz. Projenin adını deneme ya da denem1-2 gibi basit isimler koyabiliriz. Sizin tercihinize bırakılıyor.

Android Studio’ya gelerek aşağıda ki kodları yazabiliriz,

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Basit oyunumuz da bu kodları kullanacağız;
Araçlar : 1) iki tane Shape ekliyoruz bunlar araba olacak, "Shape" adını "Shape1" ve "Shape2" yazıyoruz.
2) "Timer" ekleme kısmından "Timer" ekliyoruz ve Left "5280" Top "3120" olarak değiştiriyoruz.
3) "Command" butonu ekliyoruz.
Aşağıda vermilmiş olan kodları ekliyoruz oyunu oynanabilir hale getiriyoruz.
-----------------------------------
Private Sub Command1_Click()
Timer1.Interval = 10
Timer2.Interval = 10
End Sub
Private Sub Form_Load()
End Sub
Private Sub Timer1_Timer()
Randomize
g = Rnd(100) * 100
Shape1.Move Shape1.Left + g
If Shape1.Left >= 8000 Then
MsgBox ("Kırmızı Araba Kazandi")
End
End If
End Sub
Private Sub Timer2_Timer()
Randomize
f = Rnd(100) * 100
Shape2.Move Shape2.Left + f
If Shape2.Left >= 8000 Then
MsgBox ("Mavi Araba Kazandi")
End
End If
End Sub
---------------------------------------------------------------------------
Oyunu Emilatör kısmından ya da APK oluşturarak test edebilirsiniz. İşlemimiz tamamdır.

Mavi ve Kırmızı araba kısımlarını arabanızın rengine göre değiştirebilirsiniz. Hangi aracı indirip oyuna entegre ettiyseniz keyfinize göre yazabilirsiniz.

APK oluşturmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Teşekkürler..

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Close
Close