Android Studio

Android Studio Dersleri #1

Uygulama yazma ve geliştirme serimizin ilk bölümü. Bir çok Android Studio kullanıcısı tarafından sorular almaktayız. Bu serimiz de öğrendiklerinizin yanı sıra aklınız da olan sorulara da cevap alacaksınız. Öncelikli olarak uygulama yazmaya veya geliştirmeye karar vermeden önce Java’yı bilmemiz gerekmektedir. Java dili burada olmazsa olmaz diyebiliriz. Bir uygulamaya yazmaya karar verdikten sonra ki adımızın Java’yı öğrenmeniz olacaktır. Şayet siz iyi bir uygulama yazıcısı olmak istiyorsanız ya da iyi bir uygulama geliştiricisi olmak istiyorsanız Java dili tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Zaten tamamıyla bu işi başlamaya karar verdiyseniz eninde sonunda bu dili ana diliniz gibi biliyor olacaksınız. Fazla uzatmadan yazıya geçmek istiyorum.

Çoğu bireyin de yaptığı yanlışlardan en başta geleni hiç bir şekilde java ile alakası olmayan, yazılımın ne olduğuyla ve nasıl olduğuyla alakalı hiç bir bilgisi olmadan android uygulama yazmak istemesi ve yazamaması. Sonunda da bu işten vazgeçmesi olmuştur. Bu tür durumlarda bu işin vazgeçilmesi kaçınılmaz sonunuz olur, çünkü; işin içinden çıkamazsınız. Bir diğer yanlış ise birey uygulama yazmaya karar verdikten hemen sonra karar verdiği uygulamanın bir benzerini bulup ya da satın alıp kopyala yapıştır yapmasıdır. Bu şekilde yaparak hiç bir yol katedilemez ve siz yaptıklarınızdan hiç bir şey anlayamazsınız. Uygulamanız hata verdiğinde de hatanın ne olduğunu ve tam olarak neden o hatayı verdiğini de tam olarak anlayamayacaksınız. Siz istenilen sadece en kötü 2 veya 3 ayınızı Java’ya adamak ve en azından mobil uygulama konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmak.

Uygulamayı yazarken ilk zamanlarda bir çok sorun ile karşılaşacaksınız. Bu her işin doğasında vardır. “Başarısız olmak!”. Başarısız olmaktan korkmayın ve çekinmeyin. Çünkü; her başarısızlık sizi başarıya götürecektir. Fakat bu aşamada yapılan her yanlışta da ders almayı öğreneceksiniz. Koltuğa bu işi yapmalıyım para kazanmak istiyorum diyip sadece kodları yazıp hata düzeltmeye çalışmak için oturmayın. Yaptığınız yanlışları bilin ve yazdığınız her kodun tam olarak ne olduğunu anlayarak ve bilerek yazın. İlk zamanlarda bunu yapmanız sizin tamamen leyhinize olacaktır. Bunu yapmayı amelelik ya da çok zor bir işmiş gibi görmeyin. Unutmayın ki siz henüz bir yazılımcı değilsiniz, yazılımcı adayısınız. Doğru devam etsin istiyorsanız, doğru başlayın.

Doğru başlayın ve doğru adımı atın

Bu serimiz ile birlikte sizlere Java ile ilgili bir çok bilgi vereceğiz. Bu bilgileri sadece mobil uygulama yazmak için değil, Java ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen insanlar için de çok yararlı olacaktır. Seri bitimine kadar seriyi takip etmenizi tavsiye ederiz. Bu sizin geleceğiniz için önemli olabilir, önemli olan konuları atlayabilirsiniz. Belki de takip etmediğiniz her yazıda işinize çok yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. Yazılarımız boyunca bu zor yolda daima yanınızda androidestek.com olarak bulunacağız. Serinin ortasında ki sıkılmalarınızı ve daralmalarınızı daha şimdiden duyar gibiyiz. Bu sebepten dolayı seri boyunca yazı ortalarında kişisel gelişim ile alakalı yazılar yazacağız. Hem gelişim hem motivasyon için sizi hayatta tutacaktır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close