Android

Android Studio SDK Kurulumu

Android Studio SDK Kurulumuna Dair Genel Bilgi

Android Studio java tabanı ile çalıştığı için Java Development Kit(JDK)’in yüklü olması gerekmektedir. JDK Kurulum dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

JDK Kurulumu

Adrese girdikten sonra lisans sözleşmeleri direkt olarak önünüze gelecektir. Önünüze gelen lisans sözleşmesine “Accept Licence Agreement” seçeneğine tıklayarak sözleşmeleri kabul edebilirsiniz. Şayet Windows’dan farklı bir işletim sistemine sahipseniz download butonunda ki seçenekler kısmına tıklayarak işletim sisteminizi seçebilirsiniz ve indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Dosyaları indirdikten sonra direkt olarak kurmaya başlayabilirsiniz. SS’de ki seçeneğini tıklayın ve indirme işlemine devam edin. Kurulum adımları aşağıda ki gibi olacaktır;

Bu aşamada Java’nın yüklü olduğu dizini hiç bir şekilde değiştirmeden “Next >” butonuna basıyoruz ve kurulum işlemine devam ediyoruz.

Bu aşamada JDK dosyamızın yüklendiğini görmekteyiz. Close butonuna basarak bu ekrandan çıkabiliriz. JDK kurulumdan sonra aşağıda ki adımı takip ederek Path ayarlarını nasıl eklediğimizi görebilirsiniz.

 

  1. Bilgisayarım>
  2. Özellikler>
  3. Gelişmiş Sistem Ayarları>
  4. Ortam Değişkenleri

şeklinde adrese gidiniz…

Sistem değişkenleri aşamasında yeni bir değişken ekleyeceğiz. Adını “JAVA_HOME” olarak yazmamız gerekiyor. (Örn: “C:\Program Files\Java\jre-10.0.1\bin” şeklinde)

Değişkeni ekledikten sonra son görüntü aşağıda ki gibi olacaktır.

JDK başarılı bir şekilde kurulmuştur ve Path ayarlarımız yapılmıştır. İşlemimiz tamamdır. Artık uygulama yazmaya tam anlamıyla başlayabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Close
Close